0212 553 54 55
info@montajburada.com
Merter, Güngören/İSTANBUL

Bilgisayarla görme (Computer Vision)

Bilgisayar terimleriyle “vizyon”, bir kamera veya sensör tarafından toplananları görsel görüntülerden ögeleri, yerleri, nesneleri veya insanları tanımlayabilen sistemleri içerir. Akıllı telefon kameranızın, yakaladığı görüntünün hangi tarafının bir yüz olduğunu tanımasını ve Google Görsel Arama gibi teknolojiyi güçlendirmesini sağlayan bu teknolojidir.

2020’de ilerledikçe, giderek artan sayıda bilgisayarlı görüş donanımlı araç ve teknolojinin kullanıldığını göreceğiz. Özerk otomobillerin “görme” ve tehlike etrafında dolaşma yolları esastır. Üretim hatları, hatalı ürünleri veya ekipman arızalarını izlemek için bilgisayarlı görüş kameraları kullanacak ve güvenlik kameraları bizi 7/24 izlemeye gerek kalmadan sıra dışı herhangi bir şey hakkında uyaracaktır.

Bilgisayar görüşü aynı zamanda 2020’de çok şey duyacağımız yüz tanıma özelliğini de sağlıyor. Teknolojinin akıllı telefonlarımıza erişimi kontrol etmede ne kadar yararlı olduğunu Apple’ın FaceID’inde gördük.

Bununla birlikte, kullanım durumları 2020’de artacağı için, gizliliği aşma ve ‘Büyük Ağabey’ (Big Brother) benzeri devlet kontrolünü sağlama potansiyeli nedeniyle bu teknolojinin kullanımını sınırlama konusunda daha fazla tartışacağız.